DİLEK YARIMADASI – GÜZELÇAMLI MİLLİ PARKI – KUŞADASI GEZİ REHBERİ

Güzelçamlı Milli Parkı

Herkese merhabalar ;

Bugün ki yazımda birçok kez ziyaret ettiğim Kuşadasına bağlı Güzelçamlı’da bulunan DilekYarımadası milli park ından, bahsetmek istiyorum. Kuşadası’nın güneyindeki Güzelçamlı, tertemiz havası ve termal otelleriyle dikkat çekmekte. Girişi Güzelçamlı’da bulunan milli park a, Kuşadası cuma pazarından kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. Kuşadası’ndan bisikletle ulaşmak isterseniz de Davutlar-Sevgi plajında bulunan sahile paralel, dümdüz bir bisiklet yoluyla ulaşabilirsiniz.

Milli park ın hemen girişinde yüzebileceğiniz bir mağara bulunmakta. Adı Zeus mağarası. Özellikle yazın ferahlamak için güzel bir alternatif. Mağaraya girişte herhangi bir ücret yok. Tavsiyedir, suyu buz gibidir. Özellikle sizden başka yüzen yoksa, su bulanmamışsa, yüzmek çok keyiflidir. Milli park a giriş ücretlidir. Otomobil 12, bisikletle girecekseniz bir kişi 4 tl. Öğrenci kartınız varsa 2 tl. Milli park ta, 4 tane birbirinden güzel koy bulunmakta. Bunlar İçmeler, Aydınlık, Karasu ve Karaklıburun koyları. Hemen girişteki İçmeler koyu, denizi kum olduğu için ve girişteki koy olduğu için genellikle, en kalabalık koydur. Bu yüzden size, ilerdeki koyları öneririm. Diğer koylar taşlıktır ancak denizi daha güzeldir. Tabiki tercih meselesi. Duş, wc, otopark, su imkanlarınız var. Milli park ta ateş yakmak yasak. Çadır ve herhangi konaklama imkanınız yok. Koylarda piknik yaparken size yaklaşan, birçok domuz görmeniz mümkün. Korkmayın, saldırgan değiller. Hemen hemen her seferinde gördüm.

Yeşilin ve mavinin her tonunu görmek mümkün, özellikle bahar aylarında.

FLORA VE FAUNA

Milli Park ta bugüne kadar tespit edilebilen bitki türü sayısı 804. Bunlardan 6 tanesi nadir ve endemik tür.  Ayrıca yaklaşık 250 adet kuş türü bulunur ve bunlardan 70’i burada üremektedir. Milli Park, 28 memeli, 42 sürüngen, 45 çeşit balık türüne ve çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapar. Ne yazık ki Anadolu parsının batıda yaşadığı son bölge, burasıdır. Deniz canlılarında ise nesli tükenmekte olan Akdeniz foku, önemlidir. Yol bisikleti ve dağ bisikletiyle ziyaret edebilirsiniz. Koylararası yollar asfalt. Milli parkta güzel bir kanyon bulunmakta. Aracınızı park edip, güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dağ bisikletiyle de gücünüzün yettiği kadar gitmenizi öneririm ancak belli bir süre sonra dik rampalar sizi beklemekte. İnsanlarımız, genellikle bu milli parka piknik ve deniz için gelmekteler. Halbuki Dilek yarımadası milli park ı, gerek coğrafyasıyla, gerek endemik türleriyle ve gerekse de masmavi koylarıyla, değeri bilinmeyen büyük bir potansiyele sahip.

Bu linkte terminolojik bilgilere ulaşabilirsiniz ; http://ekodosd.org/

 

About the author

Comments

  1. Çok güzel yazmışsın Baturalp. Teşekkür ederiz. Ben de bir şey ekliyim: Milli parkın üzerinde bulunduğu yarımadanın (Dilek yarımadası) Yunan adası Samos’a uzaklığı sadece 1,5 km’dir. Milli Park’a Kuşadası merkezinden tekne turları ile ulaşmak da mümkündür. Milli Park’ın hemen sırtlarında iki adet yüksek dağ bulunmaktadır. Bunların zirveleri 1000 ve 1300 (Dilek Tepesi) metredir. Bu zirveler ve onlara tırmanış yolu, harika manzaralara sahiptir. Rehbersiz ve izinsiz gidilmez. Koylarının birinde büyük bir balina iskeleti bulunmuştur. Bu iskelet bir süre Belediye binasının içinde sergilenmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir