LİKYA YOLUNDA 1 HAFTA – 3.GÜN YÖRÜK RAMAZAN – ÜÇAĞIZ – SİMENA (KALEKÖY)

3.GÜN YÖRÜK RAMAZAN – ÜÇAĞIZ – SİMENA (KALEKÖY)

Herkese merhabalar ;

Likya yolu 3.gün yazımla tekrar burdayım. En son Yörük Ramazan restoranda konaklamıştık. 11’e kadar hava kapalıydı, yer yer yağmurda oldu. Zamanımızı daha fazla harcamak istemediğimiz için Ramazan abiye teşekkür ederek yola koyulduk ancak saat 12 gibiydi. Yol güzel bir patikayla başladı. Öğlen güneşinin çıkmasıyla da yağmur bekleyen ben, sıcaktan bunalmaya başlamıştım. Güneşi gören sürüngenler, ortaya çıkmaya başladı. Kırmızı toprak, herbiri birbirinden farklı kaya parçaları ve bizden kaçan hayvanlar yolumuza renk kattı. Yol çamurlu olmasına rağmen, yürüyüşten çok keyif alıyorduk. Yürüyüş rotası çok aktif olduğu için, patika belirgin ve işaretler tam. Restorandan yaklaşık 15 dk sonra bir düzlüğe çıkıyorsunuz ve düzlük bittikten sonra karşıda güzel bir manzara sizi bekliyor. Üçağız’ı işte bu noktadan görebilirsiniz.

ÜÇAĞIZ’A DOĞRU

Yolda bir grupla ve bireysel yürüyen bir Alman’la karşılaştık. Likya yolu Üçağız’a kadar kıvrılarak sahilden devam etmekte. Üçağız, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve Kaleköy’e kalkan teknelerin bulunduğu küçük bir sahil kasabası. Üçağız’a vardıktan sonra güzelce karnımızı doyurduk. Tıka basa doymuştum ancak burnuma bazlama kokuları geliyordu. Bizi gören teyzeler sağolsunlar, tereyağ sürülmüş koca bir bazlama ikram ettiler. Karnımızı doyurduktan sonra, daha fazla zaman kaybetmeden yürüyüşe devam ettik. İşaretler bizi, tuvaletinin hemen önünde kaya mezarı bulunan bir otoparka, getirdi. Daha sonra yol, sahilden birazcık uzaklaşarak, evlerin arasından bir traktör yoluna saptı. 10 dakika sonra kadar artık Kaleköy ve tepesindeki Türk bayrağı görünüyordu. Hemen yolumuzun üstünde, artık kış geldiği için bakıma alınmış tekneler bulunuyordu. Hemen sağ tarafta ise denizin içinde bir küçük batık gemi görmek mümkün. Burada bolca köpek bulunuyor, dikkat etmek gerek. Tersaneyi geçtikten sonra Likya yolu tabelası göreceksiniz. Tabela sizi Kapaklı köyüne yönlendirir fakat yukarda görmeniz gereken muazzam Likya lahitleri ve akşam günbatımının keyfini çıkarabileceğiniz Kaleköy vardır. Kaleköyde pansiyonlarda bulunmakta. Bu huzurlu yerin tadını çıkarmanızı öneririm. Yürüyüşe geç kaldığımız ve yağmurunda gelceğini düşündüğümüz için, yukarda Simena’nın kaya mezarlarının civarında kamp atmayı tercih ettik.

KALEKÖY’E ÇIKIŞ

Yukarı çıkmak içinde sağ tarafta, tarla sınırını ayıran taş bloklardan yürüyeceksiniz. İlerde sizi antik merdivenler olduğunu düşündüğümüz, çok güzel bir patika bekliyor. Yaklaşık 10 dakika. yukarı çıkınca birbirinden bağımsız Likyalı taş ustalarının muazzam emekleriyle yapılmış birçok lahit göreceksiniz. Herbirini yakından incelemenizi öneririm. Ardından çevre civarı görmek için kesinlikle kaleye vakit ayırın. Hemen yamacında da Kaleköy bulunur. İnmek isterseniz yaklaşık 5 dakika. Biz lahitleri biraz geçip, güzel bir zeytin ağacının altına çadırımızı attık ve ayaklarımızı uzatıp, günün yorgunluğunu baykuş sesleriyle çıkardık. Gece 3 gibi başlayan yağmur, sabah 11’e kadar devam etti. Çadır su geçirdi, geçirmedi derken birçok kez uyandım ama içeriye bir yağmur damlası dahi girmedi. Bu arada buralarda kamp atmak isterseniz, geceleri dolaşan, kaya mezarlarına bekçilik eden birisi bulunmakta. Biz görmedik kendisini fakat sorumluluk size ait benden söylemesi 🙂 Sırılsıklam olduğum 4.gün anılarım yakında. Takipte kalın 🙂

About the author

Comments

  1. Çok güzel Baturalp. Bu yazıları okuyacak olan herkes gibi özendim. Umarım yakında yapabilirim.
    Videonu da bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir